Blog
Zásnubní prsteny a vše, co při jejich výběru potřebujete vědět
Zásnubní prsten, představy o něm, jeho výběr a konečné předání partnerce je pro muže nezapomenutelnou životní etapou. Zvolit správný zásnubní prsten není lehké, v našem atelieru vám s výběrem rádi pomůžeme. Je zde spousta otázek a neznámých.
Co si uvědomit před koupí zásnubního prstenu?
Výběr zásnubního prstenu radíme neuspěchat. Jako vše i toto má svůj čas. Dříve, než s výběrem začnete je potřeba si pár věcí uvědomit. Určitě chcete, aby se zásnubní prsten partnerce líbil, sžila se s ním a ráda ho nosila.
Zásnubní prsten bude chtít vaše budoucí žena nosit celý život, proto by měl být prsten kvalitní. Není vhodné šetřit. Zvážit byste měli i možnou alergickou reakci vaší partnerky na kov ze kterého bude prsten vyroben. Dobrou úvahou je i fakt, že na výběr prstenu nemusíte být sami. Poraďte se s její sestrou, kamarádkou nebo i s nastávající tchýní, tím si zároveň budujete budoucí postavení v rodině do které chcete vstoupit. To je varianta, kdy chcete ženu zásnubním prstenem překvapit. Výrazně lehčí roli má muž pokud vybírá zásnubní prsten s přítelkyní společně, prostě ne vždy je to překvapení. 😊 Žena se tím připraví o ten “wow moment” při předání, ale zároveň vybere prsten přesně podle svých představ.
Design zásnubního prstenu
Při výběru zásnubního prstýnku vycházejte především ze vkusu vaší přítelkyně. Jestliže nosí jednoduché šperky, ne příliš zdobené, podřiďte tomu váš výběr. Naopak slečnu, která upřednostnuje okázalejší a zdobné šperky, minimalistickým designem asi neoslníte. Většina žen však ve svých snech o zásnubním prstenu touží po briliantu. Z pohledu tradičního pojetí zásnubního prstenu je nejdůležitější právě kámen. Nejoblíbenější a klasický je kroužek zdobený jedním větším diamantem, většinou kulatého tvaru, tedy briliantem.
Jestliže chcete více zdobený zásnubní prsten, zvolte prsten s více kameny. Jeden by v něm měl být ale největší, symbolizuje totiž právě jí, jen tu jednu ženu vašeho srdce.
Proč prsten s briliantem?
Z pohledu trvanlivosti a optických vlastností, je ideální zásnubní prsten ze zlata osazený diamantem či briliantem. Briliant je symbol čistoty, věčnosti a v podstatě i investice. Takový zásnubní prsten je hodnotným šperkem a dá se dědit po několik generací. Diamant věkem neztrácí cenu, nepoškrábe se a při požáru neshoří. Ženy takové prsteny nosí, i když už jejich ruku ozdobí snubní prsten, protože se s takovým klenotem nechtějí rozloučit. Většina žen má ráda diamanty bílé, ale existují i barevné – červené, modré, zelené a také černé. Existují i další barevnosti diamantů, například v barvě Champagne, Kognak nebo hnědé a dokonce až v čokoládových odstínech. A všechny se úchvatně třpytí, protože diamant má ze všech drahokamů jeden z největších indexů lomu světla.
Briliant není pro každou ženu!
Pokud si vaše přítelkyně nepotrpí na klasiku a ráda se odlišuje nebo prostě více ocení prsten s barevným kamenem, překvapte jí netradičním prstenem. V zásnubním prstýnku jen brilliant skutečně být nemusí! Naše planeta nabízí ve svých útrobách spoustu drahokamů vhodných do zásnubního prstenu. Zde bývají možnosti výběru omezené většinou budoucím snoubencem, jaký kámen si troufne vybrat. Klasickými drahokamy používanými ve špercích již po tisíciletí jsou například SAFÍR (SAPHIR), většinou modré barvy, vyskytuje se však v řadě jiných barev žlutý, růžový, oranžový, čevený… SMARAGD (EMERALD) je úchvatně zelený, vysoce ceněný drahý kámen. RUBÍN (RUBY) má královské odstíny červené barvy. Blankytně modrý AKVAMARÍN (AQUAMARINE). Dále SPINEL, KORUND (CORUNDUM). Svou modrou až fialovou barevností zaujme TANZANIT, kámen nalezený v Tanzanii až v druhé polovině 20. Století. Z českých drahokamů to jsou VLTAVÍN (MOLDAVIT), ČESKÝ GRANÁT (PYROP), OLIVÍN (PERIDOT).
Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?
Názvy briliant a diamant se často zaměňují. Diamant je přírodní nerost a briliant je diamant vybroušený do briliantového, tedy kulatého brusu. Jako skutečný briliant by měl být označován pouze kulatý diamant (round briliant) s tímto brusem. Diamant se brousí do mnoha dalších brusů a tvarů. Zvolit můžete jak přírodní tak I laboratorně vytvořený syntetický diamant.
Proč se vyhnout zirkonu v zásnubním prstenu?
Obchodním značením Zirkon, technicky správně „Kubická zikonie“, je uměle vyrobený kámen podobný složením Zirkonu přírodnímu. Vlastnostmi se kubická zirkonie přibližuje přírodnímu diamantu, ale ani kámen od toho nejkvalitnějšího výrobce v žádném parametru nepřekoná vlastnosti briliantu. Lesk syntetického zirkonu je v zásnubním prstenu vždy jen dočasný. Oproti diamantu je zirkonie výrazně měkčí než diamant a nošením se rychle poškrábe a přestává se lesknout. Prsten je nejnamáhanější šperk a do něho se měkčí kameny nehodí.
Jaký materiál zvolit pro zásnubní prsten?
Určitě nejvyhledávanějším materiálem pro zásnubní prsteny je Zlato (Aurum). Zlatý zásnubní prsten je nadčasový a klasický. Zlato má nenahraditelné barevné, estetické a technické vlastnosti, které žádná slitina nebo jiný kov nenabízí. Pro výrobu zásnubáků to je historicky nejpoužívanější kov. Díky moderním technologiím vám nabízíme slitiny zlata různých barev – bílé, šedé, žluté, oranžové, růžové a červené.
Na zásnubní prstýnek se samozřejmě dají použít i další drahé kovy. Stříbro je nejměkčí variantou, avšak je to úchvatný kov s obrovskou historií, spousta žen ho miluje, pro jeho bělost až bezbarvost.
Zajímavou skupinou ve zlatnictví představují platinové kovy. Mají navzájem podobné vlastnosti a vzhled. Přes sto let se k výrobě luxusních zásnubních prstenů používá královna těchto kovů Platina (Platinum), je těžší než slitiny bílého zlata a výrazně bělejší. Téměř shodnou barevnost jako platina má i Palladium. To si cestu do zásnubních prstenů, jako samostatný kov, vyšlapalo teprve před pár lety. Ve šperkařství dostává šanci také další platinový kov, Rhodium. To se využívá ke galvanickému pokovování šperků ze slitin bílého zlata. Zvětšuje se tím bělost vyrobených šperku. Rhodiem se galvanizují i šperky ze stříbra, snižuje se tak jejich tendence tmavnout.
Okrajovým kovem pro výrobu zásnubního prstenu, ale naším ateliérovým miláčkem je Titan (Titanium). Používáme ho jako čistý kov a stejně jako Platina je opravdu hypoalergenní. Má unikátní tmavší spíše teplejší barvu. V zásnubních prstenech nachází uplatnění jako samostatný kov. Zajímavá je ale i jeho kombinace se stříbrem a různými barvami zlata. Úžasná je kombinace pevnostních vlastností a měrné hmotnosti (váhy) Titanu. Je to zásadní konstrukční kov druhé půlky 20. století, ale i současnosti. Bez tohoto futuristického kovu bychom se do vesmíru nepodívali.
Chirurgická ocel přijde spoustě žen na zásnubní prsten příliš laciná a nevhodná. My u nás v atelieru chirurgickou ocel jako materiál pro výrobu zásnubního prstenu úplně nezavrhujeme. Avšak také upozorňujeme na možnosti alergické reakce. Ocel používaná pro výrobu prstenů normy 316L obsahuje kolem 11-14 % niklu a ten je pro spoustu žen vysoce ohrožujícím alergenním prvkem!
Jakou má mít zásnubní prsten povrchovou úpravu?
Klasický zlatý zásnubní prsten s briliantem bývá vyleštěn do vysokého lesku. Některé prsteny modernějšího spíše geometrického designu nabízíme také v matném provedení.
Jak zjistit velikost zásnubního prstenu?
Výběr velikosti zásnubního prstenu bývá největší neznámou. Většinou muži neznají velikost prstenu své přítelkyně, tak jako třeba prádla nebo bot. Pro pořízení zásnubního prstenu je to však důležitá informace. Zásnubní prsten se většinou nosí na levém prsteníčku, některé ženy upřednostňují raději prostředníček. Po svatbě si zde prsten mohou ponechat a nosit ho vedle snubního prstenu a nebo přendat na jiný prst.
Ideální je vzít přítelčin prsten a nechat ho změřit ve zlatnictví. Ideálně ho přineste na schůzku k nám do atelieru, prsten vám změříme. Pokud slečna prsteny nenosí a nebo je nesundavá z ruky, je situace složitější, ale ne neřešitelná. Pokuste se šikovně optat přímo jí, či nějaké její blízké kamarádky, sestry, maminky… Prstenovou míru a měrky na prsty vám rádi zapůjčíme i domů, na takové to domácí měřeníčko 😊 Často jde totiž doslova o bondovku a muž má možnost změřit prsteny jen, když je přítelkyně sundá a jde do sprchy.
Většina internetových obchodů nabízí primitivní měřidla prstenů či prstů, ale některé tyto pomůcky většinou vedou k chybnému stanovení velikosti zásnubního prstenu.
Pozor na alergeny
Daloo nabízí zdravotně nezávadné šperky. Výrazným alergenem často používaným ve zlatých zásnubních prstenech je nikl. Proto dodržujeme jeho povolený obsah ve slitinách bílého zlata. Jsme zaregistrováni u Českého Puncovního úřadu a všechny šperky z drahých kovů mu předkládáme ke kontrole. Tím každý náš zákazník dostává jistotu pořízení zásnubního prstenu s přesným obsahem drahého kovu a zdravotně nezávadným složením.
S jakou cenou u zásnubního prstenu počítat?
Ceny zásnubního prstenu závisí na množství použitého zlata a náročnosti zpracování. Avšak nejdůležitější položkou ceny je použitý diamant nebo jiný drahokam. Zde záleží především na velikosti, kvalitě a čistotě. Nejčastěji se do zásnubních prstenů zasazují brilianty. S cenou diamantu souvisí i fakt, že se dá považovat za investici. Ceny diamantů za posledních sto let nezažily propad, jako investice a jistá forma úschovy majetku se používá dlouhá léta.
Tradice říká, že zásnubní prsten ukazuje mužovo společenské postavení a hmotné zajištění. Za vhodnou investici do zásnubního prstenu se dříve považoval zhruba jeden měsíční plat. Dnes už je společnost uvolněnější, přesto charakterní muži na zásnubním prstenu nešetří.
Navíc je také briliant symbolem síly, čistoty a nezničitelnosti. Tím se stává nádhernou ukázkou vaší lásky. Briliantový prsten je prostě jedinečnou příležitostí, jak ukázat vaší slečně, že si ji ceníte a vaše láska je čistá a na věky.
My na tyhle internetové rady chytrých paní z chytrých webových stránek a serverů opravdu nedáme! Každý prsten, za jakoukoliv pořizovací cenu může být tím pravým zásnubním prstenem. Je to jen na vás pánové!
Jak darovat zásnubní prsten?
Žádost o ruku je posledním krokem celého aktu pořízení zásnubního prstenu. Pravděpodobně každá žena si přeje, aby její milovaný vymyslel nějaký zajímavý a originální způsob, jak ji požádá o ruku a předá zásnubní prsten. Samozřejmostí je pokleknutí a věta: „Miláčku vezmeš si mě?“. Pro někoho to však může být klišé. Většina žen upřednostňuje intimní prostředí před veřejným prostorem a samozřejmě také touží po romantice. Proto by neměly chybět svíčky, květiny, třeba i šampaňské a podobně. Spousta mužů vytuší, že pro jejich milou toto není to pravé a volí netradičnější předání. Dobrodružství v horách, nebo jinde v přírodě, pod vodou při potápění, při seskoku padákem… Pánové buďte sami sebou a nabídněte vaší milované to co jí sedí! Tím získáte do jackpot budoucího manželtví mnoho cenných bodů. 😊