Blog

Perly

Svět šperků se netočí jen kolem zlata a briliantů. Velmi oblíbené a mnohem dostupnější jsou šperky s přírodními perlami. Perlové náhrdelníky už dávno nepatří k velké večerní róbě. Naopak dnes může perla doplnit jakýkoliv outfit. Jaké perlové skvosty si můžete pořídit a jak se o perlové šperky starat?

 

Jak vzniká přírodní perla?

Perla vzniká v těle perlorodky nebo ústřice. Těleso, které do perlorodky vnikne, nejčastěji je to zrnko písku, je obalováno perletí (uhličitan vápenatý) tak dlouho, až se z něj vytvoří perla. Ačkoliv je nejžádanější kulatý tvar, perly vznikají v různých tvarech i barevných provedeních. Většina perel je dnes získávána kultivací z chovu perlorodek. Na rozdíl od přírodních perel je v případě chovu cizí těleso do perlorodky záměrně vloženo. Kolik za perlu zaplatíte, to záleží především na zemi původu perly a její kvalitě.

Mezi jakými druhy perel si můžete vybírat?

Cenově dostupné jsou sladkovodní perly z ústřic. K chovu perel se používají perlorodky říční. Jejich perly jsou cenově dostupnější i vzhledem k tomu, že v jedné ústřici vyrůstá až 20 perel najednou. V případě mořských perel je to vždy jen jedna. Váš dekolt mohou ozdobit i perly Akoya původem z Japonska, Vietnamu nebo Číny. Až 20mm perly chovají v jižním pacifiku. Protože jsou větší, jsou také i dražší. Vyšší cenu mají i perly tahitské, které se komplikovaněji uchytají v chovu. Vytváří je specififický druh ústřic s černým okrajem.

Barva perel také závisí na původu. Nejčastější je bílá, ale běžně se vyskytuje i barva krémová, narůžovělá, barva s nádechem modré či zelené.

Co se u perel hodnotí?

Na perlách se hodnotí velikost, tvar, barva, povrch a lesk. Kulaté perly jsou nejžádanější. Ovšem setkat se můžete s perlami ve tvaru kapky nebo oválu. Mořské perly jsou kulatější než perly sladkovodní.

Nejrozšířenější barvou perel je bílá. U povrchu se hodnotí hladkost perly. Čím hladší je perla, tím je kvalitnější. To samé platí i u lesku. Čím je perla lesklejší, tím je žádanější. Avšak vyskytují se i perly méně lesklé až matné.

Jak se starat o šperky z perel?

Aby si šperky z perel dlouho uchovaly svou krásu, je potřeba o ně pečovat. Úplně nejlepší by bylo zdobit se šperkem z perel jen na konkrétní událost a poté je ihned uschovat do původní krabičky. Perly jsou měkké a hrozí jim poškrábání. Perlové šperky jsou náchylné na jakékoliv působení chemické látky. Pozor si dejte na tělové krémy, make-upy a spreje. Perly můžete čas od času očistit pouze vlhkým měkkým hadříkem. Uchovávejte je mimo kontakt s ostatními šperky. Nevystavujte perly slunečnímu záření ani nestálým teplotám. Perly jsou synonymem pro něco vzácného, vzácný kousek můžete mít i vy. Ať už si vyberete celoperlový náhrdelník nebo perlu v kombinaci se zlatem, šperk vám bude slušet.

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.