Blog

TEPANÉ, KOVANÉ A CIZELOVANÉ SNUBNÍ PRSTENY

Vykované snubní prsteny:

S nalézáním prvních hornin s obsahem kovů v přírodě, přichází potřeba a snaha o jeho zpracování. V pravěku přichází nejdříve bronz, jako slitina kovů, která je tvrdší než kovy čisté. Bronz se v historii lidstva stává tak významným, že je po něm pojmenované jedno období vývoje lidstva a sice doba bronzová. Paralelně začíná člověk zpracovávat zlato a stříbro. To se nalézá buď ve
valounech, zlatých a stříbrných žilách a v zlatonosném písku řek.

Kování je jedna z prvních technik, kterou pravěcí a starověcí řemeslníci za tepla zpracovávali bronz, následně železo a k výrobě nejdražší šperků stříbro a zlato.
Při kování se kov kovaného předmětu zahřívá na teplotu, při níž je tvárnější. Údery různě tvarovaných kladiv se tvaruje na kovadlině do požadovaného designu.

Snubní prsteny z kovaného stříbra, zlata, platiny nebo palladia jsou úchvatné svojí přirozenou ryzí strukturou, v níž se zrcadlí jednotlivé údery kladiva vedené energií zlatníka/kováře.
Úžasná je kombinace prastaré techniky kování a super moderního kovu, jakým je teple šedavý titan. Titan je lehký, pevný, poměrně houževnatý kov, který je vhodný pro výrobu šperků, protože je hypoalergenní.

Nejtradičnějším kovářským materiálem je železo a ocel. Snubní prsteny z vyrábějí z koroze odolné oceli, které se říká chirurgická ocel.
Při kování se povrch šperků zabarvuje do tmavých odstínů a jeho povrch působením tepla oxiduje, vznikají tak okuje. Hotový šperk muže zdobit nejen kovaná struktura, ale právě i tato typická barevnost. Zároveň se dá hotový povrch prstenů brousit nebo leštit a odhalit tak skutečnou podobu drahého nebo ušlechtilého kovu z kterého je šperk vykován.

Vytepané a cizelované snubní prsteny:

Tepání a cizelování šperků se podobá kování. Zde se teplo nepoužívá k přímému tvarování vznikajících snubních prstenů. V průběhu tepání drahého kovu, dochází ke zhušťování krystalické mřížky a tím tvrdnutí tepaného šperku. V průběhu tepání je tedy potřeba snubní prsteny průběžně žíhat. To je technika, kdy se šperk zahřeje na vysokou teplotu a následně prudce zchladí, tím dojde k povolení krystalické mřížky z drahého kovu a jeho změknutí.

Při tepaní se používají tepací kladiva a čakany s různě tvarovanými ploskami. Právě jejich tvar určuje finální strukturu povrchu vznikajících prstenů. Povrch hotového tepaného šperku pokrývá mnoho důlků od těchto nástrojů. Vzniká tak neopakovatelná originální struktura, ze které je na první pohled cítit energie a um zlatníka, který snubní prsteny zhotovil.

U nás v atelieru koveme a tepeme snubní prsteny a jiné šperky ze všech vhodných kovů a slitin. Z drahých kovů, je to vedle zlata mnoha odstínů, tradiční stříbro, luxusní platina a také stále ještě poměrně exotické palladium. Již jsem zmiňoval titan, jako úžasný futuristický kov a chirurgickou ocel, nástupkyni prapůvodního kovářského železa.

David Lomos

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.