Blog

DŘEVĚNÉ SNUBNÍ PRSTENY A JINÉ ŠPERKY ZE DŘEVA

Dřevo je úžasný přírodní materiál, který má své nezastupitelné místo ve výrobě šperků. Od nepaměti patří k nejpřirozenějším a nejdostupnějším materiálům, které člověka obklopovaly. Napříč kulturami a staletími bylo dřevo oblíbeným materiálem pro výrobu šperků a jiných dekorativních předmětů.

 

Občas používám dřevo při tvorbě šperků také. Ale většinou jde o konkrétní kus datované dřeviny, jenž například přinesou klienti a pochází z jejich oblíbeného stromu. Pak se v průběhu designování stane součástí nově vznikajícího šperku. Avšak nikdy mu ve šperku nenechávám zásadní konstrukční roli, většinou asistuje kovu jako hlavnímu použitému materiálu.

Do snubních prstenů se dřevo skutečně nehodí.

Snubních, ale i jiných prstenů se dřevem jsem vytvořil celou řadu. Vždy jsem to považoval za výzvu a zajímavou příležitost, jak splnit klientovi jeho přání. Dřevo většinou v těchto špercích nevydrželo každodenní užívání prstenů. Dřevo opravdu díky své nehomogenní struktuře a výrazné křehkosti není vhodné jako stěžejní materiál pro výrobu snubních prstenů.

Povrchové úpravy dřevěných šperků

Dále na dřevěný šperk neblaze působí vlhkost, sluneční záření a pot nositele.
Pokud má být dřevo barevně stabilní a takové jako při koupi šperků, je potřeba jeho povrch upravit voskem, olejem nebo lakem, podobně jako například dřevěnou podlahu. Voskování a lakování však není trvalé v průběhu nošení se tato tenká vrstva ošoupává a dřevo začíná šednout.
Když je dřevo ve šperku naolejované, může se průběžně při nošení olejem ošetřovat. Pokud je dřevo ve šperku lepené, musí být použito lepidlo odolávající mastnotám a agresivitě lidského potu.

U většiny prstenů se silnou lakovanou vrstvou dochází jejímu postupnému odlupování a tím šednutí dřeva pod nim. Nejprve se tak děje na hranách a na nejvíc namáhaných místech prstenů.
Poté nezbývá než veškerý původní lak z prstenů obrousit a snubní prsteny znovu nalakovat.

Drahé kameny v dřevěných špercích
Drahokam se do dřevěného šperků v podstatě nedá vsadit jinak než lepením.
Kámen lze i osadit do klasické kovové obruby, avšak ta musí být opět do dřeva vlepena.
Lepení drahých kamenů do šperků je spíše doménou bižuterie a levných šperků. Lepené kameny ze šperků časem vypadávají.
Při profesionálním a kvalitním zasazení drahokamů do šperků, jde vždy o mechanické vsazení konkrétního kamene do kovové části šperku.

Závěrem bych rád uvedl pár nepsaných pravidel o snubních prstenech.

Partneři chtějí nosit prsteny každodenně a dlouhodobě.

Snubní prsteny mají proto být především praktické, nemají vyžadovat náročnou údržbu a ideální je pro jejich výrobu zvolit odolný a trvanlivý materiál.

David Lomos

logoff

Jungmannova 217,
Roztoky u Prahy 252 63

+420777282720
[email protected]

Vše co potřebujete

Navštivte nás

Zavoláme vám a domluvíme se na termínu prohlídky. Kliknutím na tlačítko odeslat souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.